BallinaKryesoreNjihuni me emrat më të preferuar për djemtë dhe vajzat, ja kush...

Njihuni me emrat më të preferuar për djemtë dhe vajzat, ja kush kryeson

Edhe pse jemi vetëm në muajt e parë të 2023, emrat më të njohur të foshnjave tashmë kanë pësuar një ndryshim të madh, pasi Liam është tejkaluar si emri i preferuar i fëmijëve për djemtë për herë të parë që nga viti 2018.

BabyCenter, një burim dixhital prindërimi që ndihmon prindërit në pritje të eksplorojnë dhe zgjedhin emrat e foshnjave, lëshon çdo vit një listë të emrave më të njohur.

Megjithatë, gjatë gjithë vitit, faqja e internetit gjithashtu mban gjurmët e emrave më të njohur në kohë reale, me listën që ndryshon pasi prindërit ndajnë emrat që kanë zgjedhur për shtesat e tyre më të reja.

Sipas renditjes aktuale, Liam, i cili ka mbretëruar numrin një për djemtë që nga viti 2019, ka zbritur në vendin e tretë, ndërsa Oliver është ngjitur në vendin e dytë.

Sa i përket emrit më të njohur të vitit 2023 deri më tani, Noah, i cili u rendit në vendin e tretë në vitin 2022, është ngjitur në krye të listës së këtij viti për djem.

Lista e pesë të parëve për djemtë përmbyllet me Aiden dhe James, përkatësisht në vendin e katërt dhe të pestë, me dy emrat që zëvendësojnë Elijah dhe Mateo më parë të njohur.

Aiden, veçanërisht, ka parë një rritje të konsiderueshme në popullaritet, pasi emri u rendit i 15-ti vetëm disa muaj më parë.

Ngjarjet aktuale dhe kultura pop kanë luajtur gjithashtu një rol në tendencat e fundit të emrave, me Elon, për të cilin BabyCenter raportoi se ra me 450 pika në 2022, duke e bërë atë “një nga emrat më të shpejtë të foshnjave të vitit” të vitit, duke rifituar 400 pika për të zbritur në Vendi i 764-të në listën aktuale.

Emrat më të njohur për vajzat kanë pësuar gjithashtu një ndryshim të vogël pasi Luna fitoi katër vende nga viti i kaluar për t’u bërë emri i tretë më i popullarizuar i foshnjave të vitit 2023 deri më tani, e ndjekur nga afër nga Amelia dhe Aurora.

Sa i përket emrave numër një dhe numri dy më të popullarizuar të foshnjave për vajza, BabyCenter raporton se Olivia ka ruajtur vendin e saj në krye të listës për të tretin vit radhazi, ndërsa Emma ka mbajtur vendin e dytë.

Megjithatë, koha ka bërë që emrat e mëparshëm të njohur si Sophia, e cila ishte emri më i popullarizuar për 11 vjet me radhë, kanë rënë në vendi e 11-të.

Njihuni me emrat më të preferuar për djemtë dhe vajzat, ja

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
RELATED ARTICLES

Most Popular