U aksidentuan me makinë, vdes rekordmeni botëror i maratonës për meshkuj së bashku me trajnerin e tij

0
160

Rekordmeni botëror i maratonës për meshkuj, Kelvin Kiptum nga Kenia, 24 vjeç, ka vdekur në një aksident rrugor në vendin e tij.

Ai u vra së bashku me trajnerin e tij, Gervais Hakizimana nga Ruanda, në një makinë në një rrugë në Kenia perëndimore të dielën.

Aksidenti rrugor ndodhi rreth orës 23:00 me orën lokale të dielën, citohet të ketë thënë policia raporton agjencia e lajmeve AFP

Duke dhënë detaje të mëtejshme të aksidentit, policia u shpreh se Kiptum ishte shoferi dhe automjeti “humbi kontrollin dhe u rrotullua, duke vrarë të dy në vend”.

Një zëdhënës i cituar nga AFP shtoi se pasagjerja e tretë – e cila ishte femër – ishte plagosur dhe u transportua në spital.

Ministri kenian i Sportit Ababu Namëamba shkroi në X: “Kenia ka humbur një perlë të veçantë”.

Udhëheqësi i opozitës dhe ish-kryeministri i Kenias, Raila Odinga, tha se vendi kishte humbur “një hero të vërtetë” dhe po mban zi për “një individ të jashtëzakonshëm… dhe një ikonë të atletikës keniane”.

Presidenti i Atletikës Botërore, Sebastian Coe gjithashtu ka kryer nderimet për atletin, duke thënë se Kiptum ishte “një atlet i jashtëzakonshëm që la një trashëgimi të jashtëzakonshme, do të na mungojë shumë”.