Shtrëngim/Cikël poetik nga Alma Muça

0
Shtrëngim
Ne ëndrrat e mia më erdhe,
Pa pritur pa asnje fjalë,
Më puthe më përkëdhele,
Aq forte me mallë,
Më shtrëngoje fort,
Më mbaje ne gji,
Më jepje një keshille,
Aq bukur aq ëmbël,
Ashtu sic dije ti…
Ah moj nëna ime,
Sa mall kam per ty,
Të të shoh dhe njëher,
Të të puth ata sy…
Kjo natë e bekuar,
Të solli tek un,
U ndjeva e lumtur,
Se të dua shume…
O zot sa mall ndjeva,
Vec të të kem pranë,
Dhe lotin se kuptova,
Kur doli dalë nga dalë….
Stoli 
Në  rrugët e acarta po eci,
As vet nuk e di se ku…
Rrugët janë bosh dhe të heshtura,
Ata rrugë që bëja me ty….
Përsëri tek  stoli jonë u ula,
Tek ai stol bosh pa ty,
Dhe stoli me pik shiu
filloi te lagej,
Atë ditë breshër do binte per ty.
Sa kujtime me vijnë,
Nostalgji për ata ditë,
Sa do doja të ishte ktu,
Të ecnim,te uleshim,
Të rrinim te dy….
Syte nga qielli lart i ngrej,
Dhe ty po  të mendoj,
Ku je NENA IME??!!
Vallë a po më shikon…???!!!
Shpirti yt 
I lutesha zotit cdo ditë,
Që të shërohej ne kte botë,
Ti po luftoje me jetë,
Kur s’mundja  të treste ngadalë,
Vuajtja ishte e madhe,
Sa shpirti jote e di,
Sikletin qe hoqe ne kte botë,
Atë e more me vete vetëm ti…
Ti luftove gjerë e gjate,
Që të jetoje ne ktë jete,
Shpirti yt u bë plagë,
Dhe plaga shenjë të mbetë.
Urrejtja…
Dashurisë i vura emër,
Un,ti një zemër,
I fola shpirtit me nje fjalë,
Të dua,a më do dhe ti vallë???!!!
Në shumë gjëra na u kthy,
Zhurmë,heshtje dhe qetesi…
Dhe kjo Heshtje e mallkuar…
Solli  largësi të padëshiruar,
Dhe kur loti pikoi nga sytë,
I foli zemrës vec nje fjal,
Urrejte urrejtje pa fund
Për ty që më more rinin me fjalë….
Diellit 
I lutem diellit në ktë ditë,
Të më fal një rreze shpirt,
Fale rrezen ti o diell,
Të më ngroh te marr erë…
Që të shoh të lëvizë,
Ditë e natë të jesh drit,
E shoh hënën tek ndricon,
Natën yjet vezullojnë…
Dhe ti yll i pashuar,
Trego mallin mos e mbaj ne duar,
Malli im ska te mbaruar,
Si lotët e mi të  pashtërruar…
Zemra 
Dhe pranvera ja tek erdh,
Si çdo vit ashtu tek un,
E lehte e ëmbël kjo pranverë,
Flokët shum mi lëkund…
Nga ky diell qe rrezaton,
Nje shkëlqim fytyrës i shton,
Nje ngrohtësi zemrës i fal,
Dhuro veç dashuri dhe jo fjalë…

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.