Ja data kur FSHF kërkon ta nisë kampionatin, zbulohet kalendari i plotë

0

Dritë jeshile për rifillimin e stërvitjeve dhe kampionatit shqiptar brenda muajit maj. Shqipëria merr shembullin e Italisë, por e kopjon keq, pasi nuk jep një datë për stërvitjet në grup, por vetëm për atë individuale. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, konfirmoi dje në mbrëmje se do të lejohet stërvitja e sportistëve prej datës 18 maj.

Kategoria Superiore 81

 

 

 

 

 

 

 

Edhe pse ajo specifikoi frazën “stërvitje individuale”, kjo mjafton që skuadrat e Kategorisë Superiore, Kategorisë së Parë dhe Kategorisë së Dytë në futbollin shqiptar të zbresin në fushë, duke respektuar kështu protokollin e masave të sigurisë kundër përhapjes së Koronavirusit. “Prej të hënës së datës 18 maj do të lejohen stërvitjet individuale të sportistëve në ambiente të hapura.

Nga ana tjetër, do të vijojnë të jenë të ndaluara aktivitetet sportive në ambientet e hapura dhe të mbyllura. Po kështu do të vijojë të mbetet në fuqi ndalimi i grumbullimeve për më shumë se 5 persona në ambientet publike, si dhe do të mbetet i mbyllur edhe transporti publik”, është shprehur ndër të tjera ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu.

DETAJET PËR KALENDARIN E RI DHE KUPËN

“Panorama Sport” ka zbuluar nga burime të sigurta në FSHF se sektori i garave ka bërë plane që Superiorja të rinisë më 31 maj. Kjo datë është për rastin më të mirë, gjithnjë nëse gjërat shkojnë ashtu siç janë parashikuar dhe klubet pranojnë që të kenë vetëm 12 ditë kohë për t’u përgatitur. Natyrisht, problemi i vetëm në këtë rast është se autoritetet shëndetësore nuk lejojnë përgatitjet në grup, por kjo varet sa do të zbatohet nga skuadrat.

Për t’i paraprirë gjithçkaje, sektori i garave në FSHF ka përpiluar një kalendar të ri për kampionatin dhe Kupën e Shqipërisë. Gazeta ka mundur të sigurojë të gjitha datat, ku parashikohet rifillimi i Superiores me javën e 27-të më 31 maj dhe mbyllja e kampionatit me javën e 36-t më 29 korrik.

tirana partizani

Nëse Superiorja rifillon brenda muajit maj, atëherë parashikohet që të mos ketë një ngjeshje të madhe të kalendarit. Kësisoj, sa i përket Kupës së Shqipërisë, mësohet se ndeshjet e para të turi çerekfinal janë parashikuar të luhen më 10 qershor, ndërsa ato të kthimit më 24 qershor.

Turi gjysmëfinal do të zhvillohet në datat 8 dhe 22 korrik, ndërsa finalja e Kupës është planifikuar të luhet më 2 gusht. Por, sezoni futbollistik 2019-2020 nuk mbaron këtu, pasi sektori i garave parashikon që ndeshja mes vendit të tetë të Superiores, që të çon në “play out”, kundër ekipit fitues të “play off” mes vendeve të dyta të grupeve respektive të Kategorisë së Parë, të zhvillohet më 5 ose 6 gusht.

Vetëm java e parafundit dhe e fundit e Superiores do të luhet në tri ditë, ndërsa pjesa tjetër e kampionatit ka një kalendar të pranueshëm. Vetëm skuadrat që janë edhe në Kupë, pikërisht çiftet çerekfinale si Tirana-Besëlidhja, Vllaznia-Teuta, Apolonia-Kukësi dhe Bylisi-Skënderbeu, do të kenë një ngjeshje më të madhe se të tjerat.

Një klub që i shkon Kupës deri në fund, atëherë do të zhvillojë në total 15 ndeshje në një hark kohor nga 31 maji deri më 2 gusht. Në ditët e ardhshme FSHF do të specifikojë gjithçka edhe për kategoritë e tjera, pasi nuk është vetëm Superiorja. Institucioni i futbollit kërkon që të gjitha kampionatet të mbyllen në fushë deri në fillimin e gushtit. Panorama Sport /JORGIS MEMO/

KALENDARI I RI

JA PLANI PËR JAVËT E MBETURA NË SUPERIORE

JAVA 27 (31 MAJ)

KUKËSI-LUFTËTARI

LAÇI-TEUTA

PARTIZANI-SKËNDERBEU

BYLIS-TIRANA

FLAMURTARI-VLLAZNIA

JAVA 28 (6 QERSHOR)

LUFTËTARI-TIRANA

BYLIS-TEUTA

LAÇI-VLLAZNIA

FLAMURTARI-SKËNDERBEU

PARTIZANI-KUKËSI

JAVA 29 (14 QERSHOR)

TEUTA-TIRANA

KUKËSI-FLAMURTARI

SKËNDERBEU-LAÇI

VLLAZNIA-BYLIS

PARTIZANI- LUFTËTARI

JAVA 30 (21 QERSHOR)

LUFTËTARI-TEUTA

TIRANA-VLLAZNIA

BYLIS-SKËNDERBEU

LAÇI-KUKËSI

FLAMURTARI-PARTIZANI

JAVA 31 (27 QERSHOR)

SKËNDERBEU-TIRANA

VLLAZNIA-TEUTA

PARTIZANI-LAÇI

KUKËSI-BYLIS

FLAMURTARI-LUFTËTARI

JAVA 32 (5 KORRIK)

LUFTËTARI-VLLAZNIA

TEUTA-SKËNDERBEU

TIRANA-KUKËSI

BYLIS-PARTIZANI

LAÇI-FLAMURTARI

JAVA 33 (12 KORRIK)

PARTIZANI-TIRANA

KUKËSI-TEUTA

SKËNDERBEU-VLLAZNIA

FLAMURTARI-BYLIS

LAÇI-LUFTËTARI

JAVA 34 (19 KORRIK)

LUFTËTARI-SKËNDERBEU

VLLAZNIA-KUKËSI

TEUTA-PARTIZANI

TIRANA-FLAMURTARI

BYLIS-LAÇI

JAVA 35 (26 KORRIK)

LAÇI-TIRANA

FLAMURTARI-TEUTA

PARTIZANI-VLLAZNIA

KUKËSI-SKËNDERBEU

BYLIS-LUFTËTARI

JAVA 36 (29 KORRIK)

LUFTËTARI-KUKËSI

SKËNDERBEU-PARTIZANI

VLLAZNIA-FLAMURTARI

TEUTA-LAÇI

TIRANA-BYLIS

* Ndeshjet “play off” (Kategoria 1) dhe “play out” (Kategoria Superiore) janë parashikuar të zhvillohen në datat 5 dhe 6 gusht.

KUPA E SHQIPËRISË

TURI ÇEREKFINAL

TIRANA-BESËLIDHJA

VLLAZNIA-TEUTA

APOLONIA-KUKËSI

BYLISI-SKËNDERBEU

* NDESHJET E PARA JANË PARASHIKUAR TË LUHEN MË 10 QERSHOR, NDËRSA ATO TË KTHIMIT MË 24 QERSHOR.

TURI GJYSMËFINAL

* NDESHJET E PARA JANË PARASHIKUAR TË LUHEN MË 8 KORRIK, NDËRSA ATO TË KTHIMIT MË 22 KORRIK.

FINALJA

2 GUSHT 2020

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.