Varianti indian jashtë kontrollit / Anglia raporton rekord infektimesh

0

Britania e Madhe vijon të regjistrojë shifra në rritje të infektimeve të reja, ku këtë të enjte autoritetet njoftuan rekordin e tyre që nuk raportohej që prej fillimit të muajit shkurt.

11 mijë të infektuar u thanë se janë identifikuar në 24 orët e fundit dhe 19 vdekje.

Kjo është shifra më e lartë e rasteve të reja që prej datës 19 shkurt, kur u raportuan 12 mijë të infektuar.

Numri është rreth 2 mijë më i lartë se shifrat e së mërkurës. Ekspertët kanë lëshuar alarmin se kurba e infeksioneve mund të rritet edhe më tej dhe disa prej tyre kanë kërkuar ashpërsim të kufizimeve.

Në Britaninë e Madhe po përhapet me shpejtësi varianti indian i Covid, ku prej dy javësh zë mbi 90 për qind të të gjitha rasteve të reja që zbulohen.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.