“Së shpejti do të kemi vaksinën tonë”/ Presidenti i Turqisë Erdogan kritika fuqive botërore: Dështuat në luftën kundër koronavirusit

0

Presidenti i Turqisë, Recep Tayip Erdogan është shprehur me kritika ndaj fuqive botërore për menaxhimin e situatës së koronavirusit në botë.

Nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, ai ka deklaruar se fuqitë botërore nuk kanë arritur të bashkohen kundër kërcënimit të koronavirusit.

“Nacionalizmi i vaksinave është ende në vazhdim. Vazhdimi i nacionalizmit të vaksinave në një kohë kur dhjetëra miliona njerëz janë nën kontrollin e virusit është turp për njerëzimin,” tha Erdogan, duke shtuar se vendet në zhvillim u lanë në mëshirë të fatit nga fuqitë kryesore botërore.

Presidenti theksoi gjithashtu përpjekjet e Turqisë kundër pandemisë, duke shtuar se vaksina COVID-19 e zhvilluar në vend së shpejti do të jetë në dispozicion për përdorim global.

“Ne do ta vëmë Turkovacin në dispozicion të njerëzimit së shpejti,” tha ai.

Vaksina është duke u zhvilluar në bashkëpunim me Universitetin Erciyes dhe Institutet Shëndetësore të Turqisë. Ajo u quajt paraprakisht Erucov-Vac, sipas emrit të universitetit.

Pritet të jetë vaksina e parë e prodhuar në Turqi që të jetë në dispozicion në vend nëse merr miratimin nga Ministria e Shëndetësisë pas testeve të sigurisë. Më parë, autoritetet njoftuan se mund të jetë në dispozicion para fundit të vitit 2021.

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.