BallinaKryesoreVIDEO/ Aktorja rrëfen skenat seksi me të dashurin e Taylor Swift: Janë...

VIDEO/ Aktorja rrëfen skenat seksi me të dashurin e Taylor Swift: Janë pjesë e punës sonë

Aludimi më i vogël i një skuqje nga turpi fillon të përhapet në fytyrën e Alison Oliver. Ylli i adaptimit të ri të BBC-së të romanit të Sally Rooney-t, “Bisedat me miqtë”, po bën një përpjekje të guximshme për të qenë profesioniste, por ajo nuk mund të mos qeshë ndërsa diskutojmë se si ishte të filmoje një numër të madh skenash seksi. Në moshën 24-vjeçare, Oliver po merr rolin e saj të parë të madh. Është hera e parë që ajo bën diçka kaq e zbuluar dhe sikur e gjithë kjo të mos ishte mjaft e frikshme, ajo po filmonte skenat me Joe Alëyn, i cili është i dashuri i Taylor Swift. Oh, dhe Swift ishte në shesh.

Oliver e pranon se ishte surreale – në fund të fundit, ajo luajti këngët e yllit të popit në kitarë kur ishte adoleshente duke u rritur në Cork. Swift, kënga e së cilës London Boy ka të bëjë me Alëyn, ka dalë me aktorin që nga viti 2016 teksa ylli i tij është ngritur me performanca mbresëlënëse në “The Favorite” dhe filmin e ardhshëm “The Stars at Noon”. Ata të gjithë kaluan një muaj shtatorin e kaluar duke filmuar në Kroaci, duke darkuar, duke luajtur lojëra dhe duke notuar në det. Oliver këmbëngul se ylli i popit ishte “plotësisht i lezetshëm” dhe e kupton se skenat e seksit janë “pjesë e punës së Joe, të gjitha pjesë e historisë”.

Oliver është gati të bëhet shumë më e njohur. Përshtatja e fundit e Sally Rooney, “Normal People”, u bë seriali më i transmetuar i BBC-së për vitin 2020, me 63 milionë shikime, dhe i ktheu kryesuesit e rinj Daisy Edgar-Jones dhe Paul Mescal në yje të Hollivudit.

Bisedat me miqtë, romani i parë i Rooney-t, merr historinë shekullore të një lidhjeje midis një burri të moshuar të martuar dhe një gruaje të re dhe e përditëson atë me diskutime rreth biseksualitetit dhe nëse të gjithë janë domosdoshmërisht të përshtatshëm për monogaminë.

 

 

Oliver luan Frances, një poete komuniste 21-vjeçare, e cila nëpërmjet ish shoqes së saj Bobbi-t bëhet mik me një çift më të madh në moshë rreth të tridhjetave, Melissa, një fotografe dhe Nick, një aktor enigmatik. Ai dhe Frances fillojnë një lidhje intensive. Jemima Kirke (Girls, Sex Education) është një Melissa e sinqertë dhe Sasha Lane luan Bobbi.

Ashtu si “Njerëzit Normal”, ai tregon mënyrën se si njerëzit mund t’i lëndojnë ata që duan dhe të qenit, siç thotë Oliver, “në prag të jetës së të rriturve pasi të keni lënë kolegjin – ku isha unë kur e lexova”.

Ajo shkoi në shkollën dramatike të Akademisë Lir në Dublin me Mescal, i cili ishte nja dy vjet mbi të. “Ne biseduam pa ndërpreje, unë gjithashtu bisedova me Daisy,” thotë ajo. “Ne të gjithë jemi pjesë e Rooneyverse, kështu që ka një shoqëri. Më thanë që thjesht ta shijoja.”

Kur ajo mori audicionin për shfaqjen, Oliver jetonte me prindërit e saj (nëna e saj është një punonjëse sociale; babai i saj punonte në tregtinë e motorëve). Ajo thotë se “për fat” ata kishin lexuar “Bisedat me Miqtë” dhe kishin parë “Njerëz Normalë”, kështu që nuk kishte biseda të sikletshme që i paraprinin ata për skenat e seksit.

“Kam mësuar shumë duke filmuar ato skena,” thotë Oliver. Koordinatorët e intimitetit ishin “si magjistarë”. “Ata ju japin veshje për intimitetin, si pëlhura me ngjyrë të lëkurës, dhe ju mund të kërkoni jastëkë dhe gjëra për t’ju mbrojtur dhe për të krijuar distancë midis personit tjetër. Është afruar si një marifet – po krijoni një iluzion. Regjisori, Lenny Abrahamson, le të jemi budallenj. Ai do të thoshte: “Le t’i heqim qeshjet”.

Oliver është më pak i shtrënguar se Frances, duke përqafuar gjunjët teksa flasim dhe duke më treguar një tatuazh me tre vija në kyçin e dorës – ajo është në numerologji dhe tre është numri i saj i preferuar. Ajo ka një tjetër tatuazh me gjysmë hënë nën krah, të cilin e shohim në emision. “Përpiqem të mos shkoj shumë atje duke menduar të jem lakuriq në televizion,” thotë ajo. “Unë nuk mendoj se Frances do të shqetësohej për trupin e saj ose do të shkonte në dietë.”

Bisedat me miqtë tregojnë gjithashtu përvojën e Endometriozës së Frances-it, ku indet e ngjashme me mukozën e mitrës rriten në vende që nuk duhet, siç janë vezoret. Përveçse të dhimbshme, mund të shkaktojë infertilitet. Frances përjeton dhimbje dobësuese, duke përfshirë edhe gjatë seksit me Nick. Është e rrallë që të shihni një grua me dhimbje periodash në televizion.

“Frances nuk dëshiron të pranojë se është problem, të mos shkosh te mjeku derisa dhimbja të bëhet kritike”, thotë Oliver, e cila u foli grave që kanë endometriozë. “Është si një tenxhere me presion dhe sa më shumë që ajo e injoron aq më keq bëhet. Endometrioza është kaq e padiskutuar dhe megjithatë kaq shumë gra e kanë atë, dhe kaq shumë nuk e kuptojnë se e kanë atë. Ndjeva një përgjegjësi për ta bërë atë siç duhet – duke treguar efektet e saj emocionale si dhe ato fizike.”

Rooney nuk ishte i përfshirë në prodhim (ajo ishte e zënë me shkrimin e romanit të saj të tretë, “Bota e bukur, ku je”), por Oliver e kërkoi atë. “Ajo më tha se Frances është një tru në një kavanoz, që nuk mendoj se është në libër. Kjo ishte e dobishme kur po mendoja për fizikun e saj. Ajo është aq e pakëndshme në trupin e saj, e izoluar, duke vëzhguar të tjerët. Ajo ndau gjithashtu listat e luajtjes që bën për personazhet e saj… Dhe unë thjesht u përpoqa ta ha librin.” I vetmi aktor tjetër në familjen e Oliverit është gjyshja e saj, e cila bënte drama amatore, por prindërit e çuan shumë në teatër. “Më kujtohet se shkova në Londër për të parë Billy Elliot, ishin të një moshe të ngjashme me mua. Doja të isha atje lart në skenë me ta.” Ajo kishte gjithashtu një fazë muzikore, duke mësuar kitarën, duke u përpjekur të jetë Ed Sheeran.

Duke pasur motra binjake më të mëdha informoi mënyrën se si ajo iu afrua lidhjes së Frances dhe Bobit në shfaqje. “E pashë sa të pandashme ishin motrat e mia dhe kjo më bëri të dëshiroja gjithmonë një mike të ngushtë. Ka diçka në lidhje me miqësinë femërore, mendoj se shumica e grave do të jenë në gjendje të lidhen me të kur shikojnë Frances dhe Bobbi – kjo ndjenjë ku jeni mësuar të jetoni jashtë xhepit të njëra-tjetrës dhe nëse ka ndonjë ndryshim, tjetra mund ta kuptojë menjëherë. .”

Oliver tani është duke filmuar “Best Interests”, një dramë e Jack Thorne për një vajzë me një sëmundje terminale dhe po më flet nga xhirimet.

Ajo mezi pret që të transmetohen bisedat me miqtë. “Më duket sikur nuk kam parë diçka të tillë në televizion më parë – duke diskutuar se si është e mundur të duash vërtet dy njerëz. Sa më shumë të pranojmë ide të tjera, aq më mirë. Për herë të parë bëra audicionin në korrik 2020, kështu që ka qenë pjesë e jetës sime për kaq shumë kohë. Unë jam në një vend kaq të bukur dhe të zhurmshëm tani.”

Përkthyer nga The Times

RELATED ARTICLES

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments